Najnowsze komentarze
a może jakieś zdjęcia! :) z pewnoś...
FZS 600 do: ech te maszyny
Nareszcie fajny tekst! Czytam, zaz...
FZS600 do: pstryk radar
Droga Żabko, żyjesz marzeniami o l...
ŻABKA do: pstryk radar
Kolega FS niech poczyta sobie o fu...
foldek do: 1990
ARKASZKA PRZEDE WSZYSTKIM WEŹ SŁOW...
Więcej komentarzy
Ulubieni blogerzy
<brak ulubionych blogerów>
Moje miejsca
<brak wpisów>

10.04.2012 23:17

aby do emerytury

Proponuję zrobić raczej przedziały obniżeń dla droższych godzin (n.p. 1 K), także zrobić forsowanie krzywej grzania dla tańszych godzin (o 1- 2 K) Sposób na nastawienie krzywej grzania: nastawić temp w domu n.p.: 28 st.C i tak regulować dla różnych temperatur by było w domu odpowiednio, podwyższyć wszystkie punkty o 1-2 K i nastawić właściwą temp. na pokojowym i histerezę ok. 1K

Dla łącznych oporów strony odbioru - 37,2 KPa, i przepływie w podłogówce 990 l/h w okresie 11,5 minut mam dT=3,8K. 
Dla oporu 30,7 KPa przy przepływie ok. 740 l/h miałbym dT 4,7K, czas przepływu wynosi blisko 15 minut. Tak wynika z typoszeregu doboru pomp obiegowych Grundfos i pozostałych parametrów układu. 
To oczywiście obliczenia teoretyczne. 
Wcześniej w wątku napisane zostało, że przepływ powinien zawierać się pomiędzy 8-12 minut. No i którą pompę wybrać, którego parametru bardziej się trzymać ? 
Zapotrzebowanie na energię przez pompy to odpowiednio 60W i 45W dla UPS 25-60 i UPS 25-50, w obydwu przypadkach II bieg. 
Niestety manewrowanie biegami przy zastosowaniu jednej i drugiej pompy nijak się ma do sterowania układem. Albo jedna, albo druga pompa. jest na wokandzie temat pomp obiegowych GZ powiedzcie co myślicie o pomyśle aby sterować biegami pompy GZ w zależności od tego czy PC pracuje czy nie. tj jeżeli kompresor pracuje to pompka obiegowa chodzi na 3 biegu jeżeli kompresor się wyłączy to obroty pompki GZ zostają przełączane na 1bieg. Od strony sterowania nie ma problemu ale czy to nie będzie sztuka dla sztuki ?? pompka obiegowa grundfosa 25-60 ma moc 70W na 3 biegu i 50W na 1. niby to tylko 20W różnicy ale w skali roku można by kilka zimnych piwek za te 20W. przedbieg pompy DZ i odbioru 0- 500 s, podobnie wybiegi, nie ma potrzeby dalszej pracy pompy DZ, czy ładowania c.w.u. , ale w podłogówce z pogodowym; pompa c.o. pracuje dla stanu postoju wymuszonego z krzywej grzania (musi pracować, by układ wiedział kiedy zład ostygnie) i faktycznie mogłaby to robić na I biegu. Taka Halm HUP... 6.0 ma odpowiednio 100W i 56 W, tylko że taki stan występuje dość rzadko: tylko przy wysokich temp. zewn. (+5 - + 16 st.C, lub przy za dużej mocy PCi) Tak "na kciuka", to więcej oszczędności daje mi sterowanie Pcyrk c.w.u. w funkcji temp. powrotu c.w.u. . Poza tym, to chyba takieU siebie samodzielnie będę programował sterownik. Napisałem już schemat blokowy i pierwsze komendy. W tym miejscu ukłony dla wszystkich, którym chce się tu pisać o swoich pomysłach i rozwiązaniach. Tylko dzięki Wam można to zrobić.:D 
Ponieważ dokładnie policzyłem bilans budynku i jego akumulacyjność oraz wydajność PCi, wymyśliłem, że w algorytmie sterownika „pozwolę” PCi grzać tylko w określonych godzinach. 
I tak po zbadaniu temp. wewnętrznej, dla temp. zewn. poniżej; 
-15C, PCi będzie załączała się kiedy chce i pracować tak długo, aż ogrzeje budynek. 
-10C załącza się po godz. 22.00 do max 6.00 i po 13.00 bez ograniczeń, 
-5C załącza się po 0.00 do max 6.00 i po 13.00 bez ograniczeń, 
0C załącza się po 2.00 do max 6.00 i pomiędzy 13-15.00, 
5C załącza się po 3.00 do max 6.00 i pomiędzy 13-15.00, 
10C załącza się po 4.00 do max 6.00 i pomiędzy 13-15.00, 
15C załącza się po 5.00 do max 6.00 i pomiędzy 13-15.00. 
Histerezę na pokojowym zamierzam ustawić 1-1,5K. Będę miał taryfę G12, lub G12w. 
Życie pewnie nieco zweryfikuje obliczenia i będę musiał wprowadzić korekty. 
Zdaję sobie także sprawę, ze nie można stosować takiego rozwiązania w seryjnych modelach. "majdrowanie" w przełączniku pompy = utrata gwarancji ? Ale temat kosztuje tyle co 1 przekaźnik + 1 żyła przewodu 1mm2Co prawda czytałem o systemach załączających sprężarkę PCi na podstawie ciągłego pomiaru temperatury przepływu wody na powrocie podłogówki, ale chyba lepszym i prostszym rozwiązaniem jest załączanie sprężarki na podstawie czujników temperatury umieszczonych w zasobniku cwu i w pomieszczeniu referencyjnym ( hall, salon ). Oczywiście z przedbiegiem pompy obiegowej. Oszczędzasz energię i samą pompę. Sterowanie wyłącznie dwuustawne (tzn. temperaturą z pomieszczeniu reprezentatywnym) ma szereg wad: m. in. spore przeregulowanie dla wysokich temperatur zewn., ale już nałożenie nań prostego ograniczenia od krzywej grzania (tzw. pogodówki) daje w rezultacie dobrą jakość tego procesu, dla takich stałych czasowych działa to podobnie do zmniejszenia mocy PCi (a raczej moduluje tę moc) jest to stosunkowo prosty i dobry sposób sterowania temp. w obiekcie, dalej już tylko PID trudne dla takich dużych stałych do wyregulowania. To raczej obiekt ma b. dużą bezwładność, a nie termostat, obiekt ma dużą stałą czasową (szczególnie stygnięcia)

Komentarze : 2
2012-04-12 17:02:45 doomdoom

a ja mam w ogóle spore wątpliwości czy tekst w tym blogasku nie powstał na zasadzie "kopiuj->wklej" z jakiegoś populistycznego portalu, w celu szerzenia powyższego populizmu jeszcze szerzej. powiem tylko - GTFO

2012-04-11 10:06:09 easyxjrider

Jak mam ochotę obejrzeć pornola, wchodzę na youporna albo podobne.
Jak mam ochotę popatrzeć na narwańca utopistę, szukam w sieci korwinistów.
Jak mam ochotę poczytać o ewolucjoniźmie genetycznym, czytam coś z Dawkinsa.

Dopuki nie potrafisz pisać tekstów o dupie Maryni w ujeciu motocyklowym (ostatnie zdania nie wystarczy), pisz gdzie indziej i nie spamuj tutaj.
A zanim pomyślisz o umieszczeniu tu reklam (sądząc po nicku), przeczytaj regulamin riderbloga.

  • Dodaj komentarz

Tagi

klimatyzacja (2), klimatyzator (2), koszty (1), ofiary (1), radar (1), skuter (1), wsk (1)

Kategorie